לתאום הרצאה חייגו 050-4974718

על הספר

איראן היא מדינת ענק אשר משתרעת על פני למעלה ממיליון וחצי קמ"ר, ולה הגבול הארוך ביותר מבין המדינות הגובלות עם המפרץ הפרסי, גבול אשר עומד על 2,440 ק"מ. חתירתה של איראן להשגת הגמוניה באזור המפרץ הפרסי החלה עוד בתקופת האימפריה הפרסית הקדומה של השליטים ההכמנים (המאה ה-6 לפנה"ס) אשר הבינו את חשיבותו האסטרטגית והכלכלית של המפרץ הפרסי ואף הגדילו ועשו כאשר כינו אזור זה "מארה נוסטרום" - הים שלנו.

ספרו של רועי כהנוביץ עוסק בניתוח מדיניותה של איראן בדרומה ובמפרץ הפרסי בתקופת רזא שאה (1925-1941) מי שהיה למכוננה של איראן הלאומית והמודרנית; זאת ועוד הספר מעניק לקורא כלים להבנת מדיניותה של איראן גם כיום ביחס לאזור חשוב זה.

ספר זה הינו מקורי וחדשני בעיקר בזכות העובדה שהוא מתמקד בנקודת המפתח האיראנית ביחס למרץ הפרסי, כמו גם זאת שהוא דן ומנתח תקופה פחות נחקרת בהיסטוריה המודרנית של איראן, לצד שימוש מקיף במקורות חדשניים בשפה הפרסית ומסמכים רשמיים מהארכיונים הבריטי והאמריקאי.

ייחודיותו של הספר נובעת לא רק מכך שהוא מעניק פרשנות חדשנית ומרעננת לקשת הסכסוכים במערכת היחסים בין איראן, בריטניה והשכנות הערביות במפרץ הפרסי - כולן רלוונטיות גם לימינו - אלא גם בכך שהוא מנתח את מהלכיו של רזא שאה וניסיונותיו ובכלל זה בניית העוצמה הצבאית וגיבוש שאיפותיה האזוריות של איראן לחתור תחת ההגמוניה הבריטית המוחלטת באזורים אלה, אשר הניחו את היסודות להסתלקות כוחותיה של בריטניה מהמפרץ הפרסי בתקופת בנו, מוחמד רזא פהלוי, בשנת 1971.

הספר "איראן והמפרץ הפרסי: היסטוריה, אסטרטגיה ודיפלומטיה"  ניתן לרכישה בכלל חנויות הספרים ברחבי הארץ ובאתרי אינטרנט שונים.

רועי כהנוביץ' הוא דוקטורנט ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה ; חוקר נספח במרכז עזרי לחקר איראן והמפרץ הפרסי ; מרצה ויועץ לענייני איראן והמזרח התיכון.