לתאום הרצאה חייגו 050-4974718

מגוון הרצאות בנושא איראן

רועי כהנוביץ, יליד חיפה, דוקטורנט המתמחה בלימודי איראן וחוקר במרכז עזרי לחקר איראן והמפרץ הפרסי שבאוניברסיטת חיפה; מחבר הספר "איראן והמפרץ הפרסי: היסטוריה, אסטרטגיה ודיפלומטיה", אשר ראה אור בהוצאת רסלינג בדצמבר 2012. רועי מתראיין תכופות בתחנות רדיו וכותב רבות בענייני איראן לאתרי אינטרנט חדשותיים. רועי מקפיד לשלב בהרצאותיו את ניסיונו כמרצה ואת הידע הרב שצבר במהלך שנותיו באקדמיה.
ההרצאות כולן משלבות שימוש בחומרים אודיו-ויזואליים נדירים אשר הופכים את ההרצאות לחוויה מרתקת ומעשירה, בנושאים אשר ברובם אינם חשופים לקהל הרחב בחיי היום יום.

*ניתן להזמין סדרת הרצאות
 
 
 

l1

איראן נתפסת בעיני רבים כמדינת טרור, שכל שאיפתה הוא המרוץ להשגת נשק גרעיני. בהרצאה ננסה לשבור מיתוס ישן ונגלה שאיראן היא הרבה מעבר לכך: איראן היא מדינה החולשת על שטח של למעלה ממיליון וחצי קמ"ר, ומשלבת בתוכה טופוגרפיה שונה ומגוונת (מדבריות, הרים ועמקים). מדינה מיוחדת זו מציעה מגוון גדול של נופים מרהיבים, מבנים קדומים ומודרניים, המשתלבים בצורה יוצאת דופן באורח חייהם ותרבותם של תושביה.

בהרצאה ייערך סיור וירטואלי בליווי תמונות, תמונות בתלת-מימד וקליפים ייחודים אשר מטיבים להציג את נופיה המרהיבים של איראן. התמונות והקליפים מלווים בהסברים מפורטים אשר מציגים זוויות רחבות וחדשות לדיון בסוגיות מהותיות הקשורות בענייני איראן דיומא (כלכלה, חברה, תרבות וכו'). בנוסף, בהרצאה אף נחזה במיצגים יחודיים הקשורים לתרבותה העשירה של איראן.

קישורית לכתבה עמי ב NRG בנושא התיירות לאיראן

l2

תחילתו של הקולנוע האיראני בראשית המאה ה-20, והוא הגיע לשיאו בשנת 2012 כאשר הסרט "פרידה" זכה באוסקר בקטגוריית "הסרט הזר הטוב ביותר". הקולנוע האיראני החל את דרכו כקולנוע קטן ואילם, וצמח ברבות השנים עד שהפך לכלי ניגוח של המשטר, למרות היותו דל במשאבים.

בהרצאה ננתח את תעשיית הקולנוע באיראן מראשיתה עד ימינו, וננסה להבין יחדיו את השפעתה על החברה, התרבות והכלכלה באיראן. ההרצאה מלווה במצגת תמונות, קטעי וידאו מרתקים והסברים מפורטים.

קישורית למאמרי בכתב העת "המזרח הקרוב" בנושא הקולנוע האיראני.

 

shutterstock 165080393-660x330

איראן מאז ימיהם של המלכים הפרסים הקדומים, כורש ואחשוורוש, ראתה עצמה כמעצמה אזורית בעלת השפעה נרחבת , ראייה  שהולכת ומתחזקת גם כיום תחת שלטון האיתוללות בה. איראן היא מדינה המונה כ 80 מיליון איש ומשתרעת על שטח עצום ועל כן היא חותרת גם כיום לביסוס מעמדה במזרח התיכון, במפרץ הפרסי ובעולם כולו. שאיפתה להגמוניה מבוסס בראש ובראשונה על עוצמתה החברתית, עוצמתה הצבאית ועוצמתה הפוליטית הן בזירות הפנים והחוץ. איראן מהווה מדינת גג לכלל המדוכאים על אדמות, לא כל שכן מממנת ארגוני טרור ואחראית על אידיאולוגיה אסלאמית קיצונית מבית מדרשו של האיתאללה ח'ומיני.

הרצאת אקטואליה זו מבקשת לנתח לעומק את משמעותה של איראן במרחב האזורי והעולמי תוך שימת דגש על תהליכים היסטוריים (כי בלי עבר אין הווה ועתיד) לצד מהלכים עכשווים ואקטואליים, שהביאו את איראן למעמדה החדש-ישן כמעצמה בעלת שיעור קומה, אותה יש להביא בחשבון בכל תהליך מדיני או צבאי כצד משמעותי, בר-כח והחלטה.

 

 

l3

בשנים האחרונות, גוברת ההבנה בקרב מקבלי ההחלטות בארץ ובעולם כי יש להתייחס אל מרחב הסייבר כאל זירת לחימה של ממש. זהו מרחב המספק כר נרחב לפעולה של תוקפים המבקשים לפגוע במערכי תשתיות חיוניים. איראן משקיעה הון כספי ואנושי רב בפיתוח יכולותיה במרחב הקיברנטי.

במהלך ההרצאה ננתח ונדון בשאלות רבות ביניהן: מהו סייבר?כיצד הופכת איראן למעצמה בתחום מלחמת הסייבר? מהו ערכן של המתקפות? ועוד. בנוסף, נלמד להכיר קבוצות האקרים באיראן ועל שיטות עבודתן בפיצוח אתרי אינטרנט שונים ברחבי העולם וכמובן נצפה בתמונות וקליפים שונים בנושא מרתק זה.

קישורית למאמר עמי במגזין גלובס בנושא הסייבר האיראני

 

l4

איראן מאז מחצית שנות ה-50 של המאה הקודמת משקיעה מאמצים גדולים להשגת טכנולוגיה גרעינית. ברבות השנים ובהשקעות כספיות חסרות תקדים הצליחה איראן לבסס את השקעתה בתכנית הגרעין שלה. באוגוסט 2002 גילו גולים איראניים את פעילותם של מתקני גרעין אסטרטגיים נוספים שנחשדו כי הם מתקנים לייצור צבאי. מאז ועד היום נתונה איראן למעקב של הקיהיליה הבינלאומית ולאחרונה אף מתקיימות שיחות אינטנסיביות סביב נושא זה. תכנית הגרעין האיראנית מעלה שאלות ביניהן היה קורה אילו לאיראן היה נשק גרעיני טרם המהפכה בשנת 1979? מהו הלקח שלמדה איראן מהפצצת הכור בעיראק? האם הסנקציות הכלכליות השפיעו או ישפיעו על תכנית הגרעין האיראנית? בהרצאה נשיב על שאלות אלה ורבות אחרות, במסגרת ניתוח מעמיק של התהוות האיום האיראני לאורך שבעים שנות קיומו.

קישורית לכתבה עמי במגזין "משפחה" בנושא האיום האיראני.

 

 1-570

הידעתם ששוק האיפור באיראן מגלגל למעלה משני מיליארד דולר בשנה? הידעתם שהאישה האיראנית מוציאה פי 3 מהכנסתה השנתית מנשים אירופאיות על קוסמטיקה ומוצרי איפור?

הידעתם שאיראן מאפשרת לנשים לשמור על זכותן לבחור ולהיבחר, כמו גם לכהן בתפקידי מפתח, בניגוד לשכנותיה הערביות? שושלות רבות באיראן לאורך ההיסטוריה קידמו את מעמדן של הנשים, והכירו בחשיבותן להתפתחות המדינה והמשפחה. בשנים האחרונות מנסה משטר האיתתולות לפגוע במעמדן ולגזול מהן את מעט החופש שעוד קיים בעבורן. הנשים נלחמות, מפגינות ויותר מכל פועלות ביצירתיות על מנת לאפשר לעצמן חופש תחת משטר אסלאמי נוקשה.

בהרצאה ננתח את מעורבותן של הנשים וארגוניהן השונים בעשייה באיראן לאורך מאה שנים, החל ממהנדסות הגרעין של שנות השישים ושירין אבאדי כלת פרס נובל לשנת 2003, וכלה בנדא אקא-סולטאן אשר נהרגה במהלך מהומות 2009 והפכה לסמלן.

l5

החל משנת 1963 חוותה איראן אירועים מהותיים אשר עיצבו את ההיסטוריה המודרנית שלה כגון המהפכה הלבנה, המהפכה האסלאמית (השחורה), משבר בני הערובה, מלחמת איראן-עיראק וכמובן ניסיון "המהפכה הירוקה" בשנת 2009.

תכליתה של הרצאה זו היא לנתח את האירועים המשמעותיים שהתחוללו באיראן בין השנים 2009-1963 באיראן, תוך התמקדות באירועים המרכזיים. ננסה להבין מהן הסיבות למהפכות 1963 ו-1979, מדוע פרצה מלחמת איראן –עיראק? וכמובן שנתמקד באירועי שנת 2009. בהרצאה זו ניתן לשלב סרט דוקמונטרי המתאר את מהפכת 2009 מעיני המפגינים עצמם.

 

l8

אנו, החיים בישראל ומוקפים במדינות מוסלמיות רבות, ובהן למעלה מ 300 מיליון איש, מחויבים להכיר את שורשי דת שכנינו, זו המהווה מקור ובסיס לתרבותם, מנהגיהם ואורח חייהם.

בהרצאה ננתח את שורשי דת האסלאם עד לימינו, תוך התמקדות באירועים מכוננים בהיסטוריה שלה (מאבקי ירושה, מאבקי סונה-שיעה). ההרצאה מלווה בקטעים אודיו-ויזואליים.

 

l7

הכחשת השואה משמשת ככלי מרכזי בידי משטרים ערביים בכלל והמשטר האיראני בפרט בכדי לערער על עצם הציונות והקמתה של מדינת ישראל, ובכך למעשה לשלול את זכות קיומה. משטרים שונים מקדמים מדיניות זו באמצעות הצהרות של בכירים, גיוס אמצעי התקשורת הממוסדים ופעילות מגוונת ברשת האינטרנט.

מטרת הרצאה זו היא לנתח את סוגיית הכחשת השואה בעולם הערבי בכלל ובאיראן בפרט, זאת היא עושה על ידי הצגת מספר שאלות ביניהן מהי בעצם הכחשת השואה? אלה אמצעים עומדים בפני המשטר באיראן לקידום מדיניותו זו? האם יש מתנגדים למדיניות זו באיראן עצמה? ועוד.

 

l11

ראשיתה של הדת הבאהית בשנת 1844 – שנה, המסמלת את ראשיתה של אחת מהדתות המרתקות בעולם. הדת הבאהית פרשה מזרם השיעה של דת האסלאם, וביססה את מרבית רעיונותיה על סמך עקרונות שונים ומגוונים כגון האחדות האלוהית, אי-נשיאת נשק ואסתטיקה.

בהרצאה נעמיק ונלמד על הדת הבאהית מראשיתה ועד ימינו, ובמסגרתה ישולבו תמונות של המקומות הקדושים לדת, מבניה השונים, ונדון בסמליה ובאישיה הבולטים והמרכזיים.

 

l9

המאה ה- 21 היוותה קפיצת דרך משמעותית בשימוש שנעשה באמצעי התקשורת השונים והאינטרנט על יד ארגוני טרור שונים. נכון להיום, כ- 90% מהפעילות של ארגוני הטרור נעשית באמצעות אפליקציות שונות, רשתות תקשורת והמדיה החברתית (רשת הפייסבוק והטוויטר, בעיקר) אשר הפופולאריות שלה לא נעלמה גם מעיניהם של ארגוני הטרור.

בהרצאה ננתח את השימוש שעושים ארגוני הטרור באמצעי התקשורת והאינטרנט כמו גם במרחב הסייבר תוך שימת דגש לארגונים מזרח תיכוניים (דוגמת חמא"ס וחזבאללה).

 

header isis 07092014

בשנת 2004 התאחדו מספר ארגונים אסלאמיים והצטרפו לארגון אל קאעדה בראשות אוסאמה בן-לאדן.במאי 2014, בעקבות חילוקי דעות בין המפקדים בשטח לבין הנהגת אל קאעדה התנתקו הראשונים מארגון האם והקימו את ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש). ארגון זה בעל השקפת עולם אסלאמית קיצונית הקורא להקמת ח'ליפות אסלאמית ברחבי העולם כולו. לשם כך, הוא נוהג ביד קשה ובאלימות כנגד מתנגדיו.

תכלית הרצאה זו לנתח את התהוותו של האיום האסלאמי, את ההיסטוריה שלו, את אנשיו והנהגתו . זאת נעשה על ידי תמונות וקליפים נדירים.